Stomatologia ogólna, nazywana również stomatologią zachowawczą, zajmuje się wykrywaniem i leczeniem powstałych ubytków próchnicowych. Próchnica obejmuje twarde tkanki zęba, a wywołują ją bakterie znajdujące się w jamie ustnej.
Bakterie próchnicowe przyczyniają się również do chorób dziąseł oraz przyzębia, powodując nieprzyjemny zapach z ust oraz mogą wraz z krwią przedostać się do krwiobiegu i innych ważnych dla naszego organizmu narządów, takich jak: serce, wątroba czy nerki. Dlatego też leczenie próchnicy jest ważne nie tylko dla utrzymania pięknego uśmiechu, ale także dla zdrowia całego organizmu.
Zniszczona przez próchnicę struktura zęba nie regeneruje się, jednak leczenie stomatologiczne może zatrzymać jej rozwój. Im wcześniej Pacjent zdiagnozuje próchnicę, tym mniej skomplikowane, ale też tańsze będzie leczenie. Stomatologia zachowawcza polega na usunięciu zniszczonych tkanek zęba oraz zastąpieniu ich specjalnie do tego przeznaczonym materiałem. Na powstawanie próchnicy największy wpływ ma sposób odżywiania, przestrzeganie higieny jamy ustnej i odpowiednie nawyki.
Nieleczona próchnica każdego rodzaju obejmuje kolejne tkanki zęba, docierając do jego centrum — miazgi, co może doprowadzić do jej obumarcia i zakażenia tkanek okołowierzchołkowych, czego konsekwencją może być leczenie kanałowe lub ekstrakcja zęba.