Usługi

Leczenie protetyczne

 

Protetyka

 

Protetyka stomatologiczna zajmuje się odbudową rozlegle uszkodzonych lub utraconych zębów, w wyniku procesu chorobowego (próchnicy). Uzupełnienie braków – przez stomatologa-protetyka – polega na odtworzeniu kształtu, koloru, funkcji, jak również warunków, które panowały w jamie ustnej przed utratą czy uszkodzeniem zębów. Warszawa – a dokładniej dzielnica Bemowo – to miejsce, w którym przyjmujemy pacjentów.

 

Dlaczego odbudowa braków zębowych jest tak ważna? Protetyka może dotyczyć każdego z nas.

 

Pozostawienie braku zębowego bez odbudowy (protezy z acronu, proteza zębowa na implantach itd.) powoduje:

 

 • zanik kości,
 • trudności w przeżuwaniu kęsów pokarmowych,
 • przesuwanie, przechylanie się sąsiednich i przeciwstawnych zębów w kierunku luki,
 • choroby dziąseł i przyzębia,
 • zmiany w rysach twarzy.

 

Rodzaje protez zębowych różnią się miedzy sobą ze względu na sposób mocowania w jamie ustnej. Możemy wyróżnić protezy stałe oraz ruchome.

 

Protezy stałe

 

Protezy stałe są odbudową trwale umocowaną w jamie ustnej, więc nie ma możliwości, by samodzielnie je zdjąć. Czynność tę może wykonać jedynie lekarz w gabinecie stomatologicznym.

 

Wśród protez stałych możemy wyróżnić:

 

Wkłady koronowo-korzeniowe

 

Kiedy po opracowaniu tkanek przy znacznie zniszczonym zębie, zostaje jedynie korzeń, dobry dentysta-protetyk może zalecić odbudowę za pomocą wkładu koronowo-korzeniowego.

 

Wkład koronowo-korzeniowy zbudowany jest z dwóch części:

 

 • Korzeniowej – mocujemy ją w kanale korzenia, stanowi rusztowanie dla korony.
 • Koronowej – która wystaje ponad powierzchnię korzenia i to na niej jest osadzamy przyszłą koronę.

 

Wkład może być zrobiony z włókna szklanego bądź ze stopu metalu lub złota. O wyborze materiału, z jakiego zostanie wykonany, decyduje lekarz na podstawie warunków, panujących w jamie ustnej pacjenta.

 

Korona protetyczna

 

Korona protetyczna to uzupełnienie protetyczne, które jest trwale cementowane w jamie ustnej pacjenta, wyglądem zewnętrznym odtwarza naturalną koronę zęba. Osadzamy ją na części koronowej wkładu. W całości pokrywa uszkodzony ząb, poprawiając jego wygląd oraz kształt. Kolor korony zawsze dostosowujemy do odcienia pozostałych naturalnych zębów.

 

Są 3 możliwości wykonania korony protetycznej, które zależą od materiału podbudowy. Jest to:

 

 • korona na podbudowie metalowej,
 • korona na podbudowie cyrkonowej,
 • korona pełnoceramiczna.

 

Korony na podbudowie metalowej są najczęściej stosowanymi komponentami ze względu na cenę. Wykonane ze stopów metali są odporne na znaczne siły żucia w odcinkach zębów bocznych. Do odbudowy zębów przednich polecamy korony na podbudowie cyrkonowej lub pełnoceramiczne, ponieważ w porównaniu do koron na podbudowie metalowej są bardziej estetyczne. Nasz gabinet stomatologiczny zlokalizowany jest w Warszawie, a konkretniej w dzielnicy Bemowo – to tu mogą Państwo przeprowadzić wspomniany zabieg.

 

By wykonać odbudowę zęba z zastosowaniem wkładu koronowo-korzeniowego i korony protetycznej, potrzebne są 3 wizyty.

 

 1. Na pierwszej z nich lekarz protetyk opracowuje korzeń zęba pod wkład. Pobieramy wycisk, który jest przesyłany do laboratorium.
 2. Druga wizyta jest przeznaczona na zacementowanie wkładu koronowo-korzeniowego wykonanego przez technika oraz przygotowanie zęba pod koronę protetyczną. Na tym etapie pobieramy kolejne wyciski w celu wykonania w laboratorium protetycznym ostatecznej korony. Po tej wizycie ząb może zostać zabezpieczony koroną tymczasową wykonaną z kompozytu. Jak sama nazwa wskazuje, jest ona czasowym rozwiązaniem w celu zabezpieczenia oszlifowanego zęba, a także i poprawy komfortu pacjenta.
 3. Trzecia wizyta polega na zacementowaniu gotowej korony po wcześniejszym zaakceptowaniu przez pacjenta i sprawdzeniu szczelności przez protetyka.

 

Most protetyczny

 

protetyka-most-protetyczny-grafika-mostu-protetycznego

Jeśli stan zęba nie pozwala na wykonanie jego odbudowy i lekarz zadecyduje o ekstrakcji, jedną z możliwości uzupełnienia luki w zgryzie jest most protetyczny. Odbudowa mostem jest uzupełnieniem stałym braku – od jednego do kilku zębów w jamie ustnej. Polega na wykonaniu koron protetycznych, które są osadzone na zębach filarowych sąsiadujących z brakiem zębowym oraz przęsła imitującego brakujące zęby, zawieszonego tuż nad dziąsłem (wyrostkiem zębodołowym). Mosty najczęściej wykonywane są z porcelany na podbudowie metalowej, które cechuje dobra wytrzymałość i zadowalający efekt kosmetyczny.

 

Protezy ruchome

 

proteza-ruchoma-protetyka

Protezy akrylowesą standardowym uzupełnieniem ruchomym. W zależności od potrzeby występują w wersji częściowej lub całkowitej. W całości są wykonane z akrylu, który imituje kolor i budowę dziąseł, jak również zębów pacjenta. Najczęściej stosuje się je u osób z bezzębiem. Przeciwwskazaniem do noszenia protezy akrylowej jest alergia na monomer resztkowy.

Protezy elastyczne – alternatywa dla protez akrylowych. Są zalecane zarówno przy częściowym braku zębów, jak i całkowitym bezzębiu. Wykonane z elastycznych materiałów, takich jak: acetal, acron oraz nylon. Pacjenci noszący protezy elastyczne cieszą się ich lekkością, która przekłada się na wygodę użytkowania. Do zalet protez elastycznych można również zaliczyć wysoką estetykę, którą osiągnięto przez brak widocznych klamer i możliwość dopasowania kolorystycznego do naturalnego uzębienia pacjenta.

Dodatkowo wykluczenie metalowych klamer eliminuje metaliczny posmak w ustach, który towarzyszy protezom szkieletowym. Wadą protez wykonanych z acronu, jako jedynych z rodzaju elastycznych, jest ich łamliwość. Nieprawidłowa higiena jamy ustnej pacjenta jest przeciwwskazaniem do zastosowania uzupełnień elastycznych. Protezy wykonane z mniej jednorodnych materiałów niż akryl posiadają większą chłonność, dzięki czemu nie zaleca się ich dla miłośników mocnej herbaty, kawy czy też palaczy.

 

Protezy szkieletowew przypadku częściowej utraty zębów są jedną z podstawowych możliwości odbudowy uzębienia. Wykonywane na podbudowie metalowej tzw. szkieletowej. Opierają się zarówno na zachowanych zębach, jak i na wyrostkach zębowych – śluzówkach. W jamie ustnej utrzymują się stabilnie, dzięki klamrom. Mogą stanowić także część konstrukcji odbudowy z zatrzaskami i zasuwami, tworząc prace kombinowane.

Protetyka — etapy leczenia

 

Proces doboru protezy zębowej składa się z kilku etapów:

 1. Wizyta u stomatologa: Pacjent odwiedza swojego stomatologa, który wstępnie ocenia stan zębów i wyjaśnia możliwe opcje leczenia.

 2. Badanie diagnostyczne: Stomatolog przeprowadza dokładne badanie diagnostyczne, aby ustalić, jakie zęby wymagają wsparcia protezą i jakie są wymagania pacjenta co do koloru i kształtu protezy.

 3. Projektowanie protezy: Stomatolog wybiera odpowiedni rodzaj protezy, w tym materiał i kształt, i tworzy projekt protezy zębowej, który jest uwzględniany w trakcie produkcji.

 4. Wzornictwo: Stomatolog i pacjent wspólnie decydują o wyglądzie protezy, wybierając odpowiedni kolor i kształt, tak aby proteza była jak najbardziej zbliżona do naturalnych zębów pacjenta.

 5. Ostateczne dopasowanie: Po odebraniu protezy, stomatolog dokonuje ostatecznego dopasowania i w razie potrzeby wprowadza drobne korekty, aby zapewnić wygodne i prawidłowe użytkowanie.

 6. Odbiór protezy: Po dopasowaniu protezy, pacjent odbiera ją i może rozpocząć jej codzienne użytkowanie.

Dobór protezy zębowej jest procesem złożonym, ale z dobrym stomatologiem może być łatwy i przyjemny. Właściwe dopasowanie protezy jest niezbędne dla uzyskania najlepszych rezultatów i zapewnienia trwałości i wytrzymałości protezy.

Prawidłowa higiena + protetyka = piękny uśmiech

 

Dbając o swoją protezę zębową, nie tylko zachowujemy jej dobry wygląd, ale również zapewniamy sobie komfort i zdrowie jamy ustnej. Higiena jamy ustnej jest bardzo ważna, zwłaszcza jeśli nosimy protezę zębową.

Przestrzegając kilku prostych zasad, możemy cieszyć się zdrowym i świeżym oddechem, a nasza proteza będzie służyć nam przez wiele lat. Pamiętajmy o przemywaniu protezy wodą po każdym posiłku. Do czyszczenia protezy używajmy przeznaczonych do tego szczotek. Ich włosie jest dwustronne i odpowiednio twarde. Aby proteza była dokładnie oczyszczona z resztek i bakterii, do szczotkowania używaj płynów odkażających do protez

Protezę przechowuj w suchym i przwiewnym pojemniku. Zapobiegnie to jej uszkodzeniom. I na koniec: nie moczymy protezy w wodzie! Jest to powszechnie powielany, szkodliwy mit.

Wykonanie najlepiej dopasowanej odbudowy protetycznej uzębienia, uwzględniając oczekiwania pacjenta, jest zależne od decyzji stomatologa i technika dentystycznego. Proteza natychmiastowa, na implantach, a może most protetyczny? W naszym gabinecie stomatologicznym, znajdującym się w Warszawie (w dzielnicy Bemowo), wybierzemy dla Państwa najlepsze rozwiązanie. Zapewniamy, że jego cena będzie korzystna. Naszym celem jest, by stworzone uzupełnienie w jak najwyższym stopniu przypominało naturalne uzębienie, a pacjent odczuwał komfort w jego codziennym użytkowaniu.

Nazwa usługi: Cena:

Konsultacja protetyczna 150 zł

Wkład koronowo-korzeniowy prosty stalowy 550 zł

Wkład koronowo-korzeniowy złożony stalowy 650 zł

Wkład koronowo-korzeniowy ze złota 550 zł
+ koszt zużytego złota

Wkład k – k z włókna szklanego 600 zł

Korona  tymczasowa wykonana w gabinecie 200 zł

Korona tymczasowa wykonana przez technika 300 zł

Zacementowanie korony wykonanej w innym gabinecie 200 zł

Zdjęcie starej korony/mostu 200 zł

Korona licowana porcelaną na podbudowie metalowej 1300 zł

Korona licowana porcelaną na podbudowie ze złota 1300 zł
+ koszt zużytego złota

Korona porcelanowa na podbudowie z tlenku cyrkonu 1800 zł

Licówka kompozytowa wykonana w gabinecie 550 zł

Licówka kompozytowa (wykonana przez technika dentystycznego) 900 zł

Licówka porcelanowa 1800 zł

Licówka o minimalnym zakresie preparacji 2000 zł

Inlay/Onlay kompozytowy 1200 zł

Inlay/Onlay ceramiczny 1800 zł

Proteza akrylowa częściowa 900-1500 zł

Proteza akrylowa (górna lub dolna) 1700 zł

Proteza szkieletowa (górna lub dolna) 1800 zł

Wzmocnienie płyty protezy siatką 200 zł

Kolejny punkt w protezie 100 zł

Podścielenie płyty protezy 400 zł

Szyna relaksacyjna miękka/twarda 700 zł

Formularz Kontaktowy

 

  Wypełnij formularz kontaktowy.
  Skontaktujemy się z Tobą w godzinach pracy kliniki.