Usługi

Leczenie protetyczne

Protetyka stomatologiczna zajmuje się odbudową rozlegle uszkodzonych lub utraconych zębów, w wyniku procesu chorobowego (próchnicy). Uzupełnienie braków – przez stomatologa-protetyka – polega na odtworzeniu kształtu, koloru, funkcji, jak również warunków, które panowały w jamie ustnej przed utratą czy uszkodzeniem zębów. Warszawa – a dokładniej dzielnica Bemowo – to miasto, w którym przyjmujemy pacjentów.

Dlaczego odbudowa braków zębowych jest tak ważna?

Pozostawienie braku zębowego bez odbudowy (protezy z acronu, na implantach itd.) powoduje:

 • zanik kości,
 • trudności w przeżuwaniu kęsów pokarmowych,
 • przesuwanie, przechylanie się sąsiednich i przeciwstawnych zębów w kierunku luki,
 • choroby dziąseł i przyzębia,
 • zmiany w rysach twarzy.

Ze względu na sposób mocowania protez w jamie ustnej, możemy wyróżnić protezy stałe oraz ruchome.

Protezy stałe

Protezy stałe – są odbudową trwale umocowaną w jamie ustnej, więc nie ma możliwości, by samodzielnie je zdjąć. Czynność tę może wykonać jedynie lekarz w gabinecie stomatologicznym.

Wśród protez stałych możemy wyróżnić:

Wkłady koronowo-korzeniowe

Kiedy po opracowaniu tkanek przy znacznie zniszczonym zębie, zostaje jedynie korzeń, dobry dentysta-protetyk może zalecić odbudowę za pomocą wkładu koronowo-korzeniowego.

Wkład koronowo-korzeniowy zbudowany jest z dwóch części:

 • korzeniowej – która jak nazwa wskazuje jest umocowana w kanale korzenia i stanowi rusztowanie dla korony,
 • koronowej – która wystaje ponad powierzchnię korzenia i to na niej będzie osadzona przyszła korona.

Wkład może być zrobiony z włókna szklanego bądź ze stopu metalu lub złota. Aczkolwiek o wyborze materiału, z jakiego zostanie on wykonany decyduje lekarz na podstawie warunków, panujących w jamie ustnej pacjenta.

Korona protetyczna

Korona protetyczna to uzupełnienie protetyczne, które jest trwale cementowane w jamie ustnej pacjenta, wyglądem zewnętrznym odtwarza naturalną koronę zęba. Osadzana jest na części koronowej wkładu i w całości pokrywa uszkodzony ząb, poprawiając jego wygląd oraz kształt. Kolor korony jest dostosowany do odcienia pozostałych naturalnych zębów.

Są 3 możliwości wykonania korony protetycznej, które zależą od materiału podbudowy. Jest to:

 • korona na podbudowie metalowej,
 • korona na podbudowie cyrkonowej,
 • korona pełnoceramiczna.

Korony na podbudowie metalowej są najczęściej stosowanymi komponentami ze względu na cenę. Wykonane ze stopów metali są odporne na znaczne siły żucia w odcinkach zębów bocznych. Do odbudowy zębów przednich polecane są zaś korony na podbudowie cyrkonowej lub pełnoceramiczne, ponieważ w porównaniu do koron na podbudowie metalowej są bardziej estetyczne. Nasz gabinet stomatologiczny zlokalizowany jest w Warszawie, a konkretniej w dzielnicy Bemowo – to tu mogą Państwo przeprowadzić wspomniany zabieg.

By wykonać odbudowę zęba z zastosowaniem wkładu koronowo-korzeniowego i korony protetycznej, potrzebne są 3 wizyty.

 1. Na pierwszej z nich lekarz protetyk opracowuje korzeń zęba pod wkład, pobiera wycisk, który jest przesyłany do laboratorium.
 2. Druga wizyta jest przeznaczona na zacementowanie wkładu koronowo-korzeniowego wykonanego przez technika oraz przygotowanie zęba pod koronę protetyczną. Na tym etapie pobierane są kolejne wyciski w celu wykonania w laboratorium protetycznym ostatecznej korony. Po tej wizycie ząb może zostać zabezpieczony koroną tymczasową wykonaną z kompozytu. Jak sama nazwa wskazuje jest ona czasowym rozwiązaniem w celu zabezpieczenia oszlifowanego zęba, a także i poprawy komfortu pacjenta.
 3. Trzecia wizyta polega na zacementowaniu gotowej korony po wcześniejszym zaakceptowaniu przez pacjenta i sprawdzeniu szczelności przez protetyka.

Most protetyczny

most protetyczny

Jeśli stan zęba nie pozwala na wykonanie jego odbudowy i lekarz zadecyduje o ekstrakcji jedną z możliwości uzupełnienia luki w zgryzie jest most protetyczny. Odbudowa mostem jest uzupełnieniem stałym braku – od jednego do kilku zębów – w jamie ustnej. Polega na wykonaniu koron protetycznych, które są osadzone na zębach filarowych sąsiadujących z brakiem zębowym oraz przęsła imitującego brakujące zęby, zawieszonego tuż nad dziąsłem (wyrostkiem zębodołowym). Mosty najczęściej wykonywane są z porcelany na podbudowie metalowej, które cechuje dobra wytrzymałość i zadowalający efekt kosmetyczny.

Protezy ruchome

szczęka ruchoma

Protezy akrylowe – są standardowym uzupełnieniem ruchomym. W zależności od potrzeby występują w wersji częściowej lub całkowitej. W całości są wykonane z akrylu, który imituje kolor i budowę dziąseł, jak również zębów pacjenta. Najczęściej stosuje się je u osób z bezzębiem. Przeciwwskazaniem do noszenia protezy akrylowej jest alergia na monomer resztkowy.

Protezy elastyczne – alternatywa dla protez akrylowych. Są zalecane zarówno przy częściowym braku zębów, jak i całkowitym bezzębiu. Wykonane z elastycznych materiałów, takich jak: acetal, acron oraz nylon. Pacjenci noszący protezy elastyczne cieszą się ich lekkością, która przekłada się na wygodę użytkowania. Do zalet protez elastycznych można również zaliczyć wysoką estetykę, którą osiągnięto przez brak widocznych klamer i możliwość dopasowania kolorystycznego do naturalnego uzębienia pacjenta. Dodatkowo wykluczenie metalowych klamer eliminuje metaliczny posmak w ustach, który

towarzyszy protezom szkieletowym. Wadą protez wykonanych z acronu, jako jedynych z rodzaju elastycznych, jest ich łamliwość. Nieprawidłowa higiena jamy ustnej pacjenta jest przeciwwskazaniem do zastosowania uzupełnień elastycznych. Protezy wykonane z mniej jednorodnych materiałów niż akryl posiadają większą chłonność, dzięki czemu nie zaleca się ich dla miłośników mocnej herbaty, kawy czy też palaczy.

Protezy szkieletowe – w przypadku częściowej utraty zębów są jedną z podstawowych możliwości odbudowy uzębienia. Wykonywane na podbudowie metalowej tzw. szkieletowej. Opierają się zarówno na zachowanych zębach, jak i na wyrostkach zębowych – śluzówkach. W jamie ustnej utrzymują się stabilnie, dzięki klamrom. Mogą stanowić także część konstrukcji odbudowy z zatrzaskami i zasuwami, tworząc prace kombinowane.

Wykonanie najlepiej dopasowanej odbudowy protetycznej uzębienia, uwzględniając oczekiwania pacjenta, jest zależne od decyzji stomatologa i technika dentystycznego. Proteza natychmiastowa, na implantach, a może most protetyczny? W naszym gabinecie stomatologicznym, znajdującym się w Warszawie (w dzielnicy Bemowo), wybierzemy dla Państwa najlepsze rozwiązanie. Zapewniamy, że jego cena będzie korzystna. Najważniejszym celem jest, by stworzone uzupełnienie w jak najwyższym stopniu przypominało naturalne uzębienie, a pacjent mógł odczuwać komfort w jego codziennym użytkowaniu.

Nazwa usługi: cena:
Konsultacja protetyczna 100 zł
Wkład koronowo-korzeniowy prosty stalowy 500 zł
Wkład koronowo-korzeniowy ze stali złożony 600 zł
Wkład k – k ze złota 500 zł + koszt zużytego złota
Wkład k – k z włókna szklanego od 600 zł
Korona  tymczasowa wykonana w gabinecie 150 zł
Korona tymczasowa wykonana przez technika 250 zł
Zacementowanie korony wykonanej w innym gabinecie 200 zł
Zdjęcie starej korony/mostu 150 zł
Korona licowana porcelaną na podbudowie metalowej 1200 zł
Korona licowana porcelaną na podbudowie ze złota 1200 zł + cena zużytego złota
Korona procelanowa na podbudowie z tlenku cyrkonu 1800 zł
Licówka kompozytowa wykonana w gabinecie 500 zł
Licówka kompozytowa (wykonana przez technika dentystycznego) 800 zł
Licówka porcelanowa 1500 zł
Licówka o minimalnym zakresie preparacji 1800 zł
Inlay/Onlay kompozytowy 800 zł
Inlay/Onlay ceramiczny 1400 zł
Proteza akrylowa częściowa 900-1500 zł
Proteza akrylowa dla całkowitego bezzębia 1700 zł
Proteza szkieletowa 1800 zł
Kolejny punkt w protezie 100 zł
Wzmocnienie płyty protezy siatką 200 zł
Podścielenie płyty protezy 400 zł
Szyna relaksacyjna miękka/twarda 700 zł

 

  Formularz Kontaktowy