Usługi

Chirurgia stomatologiczna i częsty problem — zęby mądrości

RTG szczęki

Trzecie zęby trzonowe nazywane bywają ósemkami oraz zębami mądrości. Okres ich wyrzynania zazwyczaj przypada między 17 a 22 rokiem życia, jednak u niektórych pacjentów wyrzynają się one znacznie później. Ósemki nie zawsze wyrzynają się całkowicie i w związku z tym nie zawsze mogą pełnić fizjologiczną rolę w jamie ustnej. Całkowicie lub częściowo zatrzymana ósemka może być przyczyną powstawania zmian patologicznych i jeśli jest zębem nieprzydatnym czynnościowo, lub niemającym szansy na prawidłowe wyrznięcie się, powinna być usunięta.

Kiedy warto skonsultować się z dentystą w kwestii „ósemki”?

Interwencja chirurga stomatologa konieczna jest, jeśli w okolicy zęba mądrości obserwuje się nawracające stany zapalne, towarzyszące zespołowi utrudnionego wyrzynania zęba. Mogą one objawiać się m.in. obrzękiem, zaczerwienieniem dziąsła wokół ósemki i zauważalnym dyskomfortem. Symptomy te mogą przemijać i nawracać, nie należy jednak ich bagatelizować, bowiem mogą przerodzić się w niebezpieczny, ostry stan zapalny. Jeśli pojawi się szczękościsk, obrzęk policzka, ból lub towarzysząca im podwyższona temperatura ciała, pilnie zgłoś się do dentysty!

Kolejną wskazówką może być występowanie trudności związanych z codziennymi zabiegami higienizacyjnymi w okolicy nieprawidłowo położonych i trudno dostępnych zębów mądrości. Nieprawidłowo położoną lub jedynie częściowo wyrzniętą ósemkę bardzo trudno oczyszczać szczoteczką, co skutkuje rozwojem próchnicy i powstaniem ubytku. Ponadto nieprawidłowo położona ósemka może wywierać negatywny wpływ na kondycję zęba sąsiadującego — być przyczyną próchnicy i resorpcji (zaniku) jego korzenia.

Zwróćmy uwagę także na wskazania ortodontyczne. Usunięcie ósemki często odgrywa istotną rolę w zapobieganiu rozwojowi wad ortodontycznych (np. stłoczeniu zębów) oraz bywa nieodłącznym elementem przygotowania do rozpoczęcia leczenia ortodontycznego w celu uzyskania optymalnych efektów leczenia wady zgryzu.

Nie bagatelizuj obecności zatrzymanych ósemek, widocznych wyłącznie podczas analizy badania radiologicznego. Według zasad stomatologii zachowawczej nawet te ósemki, które nie są widoczne gołym okiem i nie powodują żadnego dyskomfortu, należy okresowo kontrolować. Zmiany chorobowe, takie jak np. torbiele zawiązkowe, mogą przez długi czas bezobjawowo rozwijać się wokół niewyrzniętego zęba, skutkując w dalszej kolejności degeneracją kości, a nawet stanowiąc ryzyko transformacji nowotworowej.

Reasumując, jak w każdej kwestii dotyczącej zdrowia, tak i w przypadku ósemek „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Nie czekaj więc na pojawienie się dolegliwości — skonsultuj się z dobrym specjalistą, chirurgiem stomatologicznym w Stomatologii Edent w Warszawie, a dokładnie w dzielnicy Bemowo.

W naszym gabinecie doświadczysz wysokiej jakości usług oraz zostaniesz otoczony troskliwą opieką. Chirurgia stomatologiczna to rozwiązanie, które ma przede wszystkim pomóc Ci w walce nie tylko o piękny uśmiech, lecz przede wszystkim o zdrowie.

Wszystkie planowe zabiegi w naszym gabinecie poprzedzone są konsultacją z lek.dent. Agnieszką Kierat — specjalistą chirurgii stomatologicznej.

Konsultacja to czas na szczegółowe zaplanowanie zabiegu oraz na udzielanie odpowiedzi na wszystkie Twoje pytania.

Badanie Twojego stanu zdrowia, analiza badań radiologicznych oraz zaplanowanie ewentualnej farmakoterapii okołozabiegowej przez lekarza specjalistę, pozwolą na bezpieczne i sprawne przeprowadzenie zabiegu oraz na szybkie zapomnienie o tym, że ósemki kiedykolwiek były Twoim zmartwieniem.

Nazwa usługi: cena:
Konsultacja chirurgiczna 100 zł
Każdy zabieg chirurgiczny zawiera w cenie: znieczulenie, opatrunek, założenie i zdjęcie szwów, wizytę kontrolną.
Usunięcie zęba mlecznego 100-200 zł
Usunięcie zęba stałego 200-400 zł
Usunięcie zęba zatrzymanego (dłutowanie) 400- 600 zł
Chirurgiczne usunięcie zęba zatrzymanego 500-700 zł
Plastyka wędzidełka 200 zł
Wycięcie kapturka dziąsłowego 200 zł
Wycięcie zmiany w obrębie jamy ustnej od 200 zł
Badanie histopatologiczne 150 zł
Nacięcie ropnia z zaopatrzeniem rany od 200 zł
Szycie 50 zł
Znieczulenie 40 zł
Zdjęcie szwów założonych w innym gabinecie 50 zł
Dokończenie ekstrakcji rozpoczętej w innym gabinecie 400-800 zł

    Formularz Kontaktowy