Usługi

Leczenie ortodontyczne dzieci i dorosłych

Ortodonta, ortodonta dziecięcy Warszawa

 

Ortodoncja jest dziedziną stomatologii, która zajmuje się zapobieganiem oraz leczeniem wad zgryzu. Umożliwia ona zdiagnozowanie problemu oraz ustalenie odpowiednich metod leczenia. Najważniejszym celem leczenia ortodontycznego jest poprawa nie tylko estetyki ustawienia zębów, lecz przede wszystkim funkcji żucia, sposobu połykania oraz artykułowania pewnych dźwięków (wady wymowy). Jest to bardzo ważne już od pierwszych lat życia. Z tego względu w naszym gabinecie pracuje ortodonta dla dzieci i dorosłych.

 

Zdrowe i proste zęby są marzeniem wielu z nas! Jeżeli chcesz sprawdzić, czy powinieneś nosić aparat ortodontyczny, to zapraszamy do naszej kliniki stomatologicznej w Warszawie. Warto zasięgnąć opinii lekarza, który przeprowadzi konsultację ortodontyczną i wskaże najlepsze możliwe sposoby leczenia.

 

Diagnostyka ortodontyczna

 

ortodonta warszawa

 

W celu zdiagnozowania wady zgryzu powinieneś umówić się na pierwszą wizytę — jest to kompleksowa konsultacja ortodontyczna. Podczas tej wizyty ortodonta ustali, jakie są potrzeby pacjenta oraz przeprowadzi szczegółowy wywiad medyczny, by ustalić przyczyny wady zgryzu. Po wstępnej rozmowie wykona badanie jamy ustnej w celu oceny istniejącej nieprawidłowości oraz jej stopnia zaawansowania. Lekarz również sprawdzi stan błony śluzowej i oceni pracę stawów skroniowo-żuchwowych, układ szczęki względem żuchwy, szerokość szczęk czy relację zębów do szerokości łuków zębowych.

 

Dobry ortodonta jest w stanie wychwycić nawet drobne nieprawidłowości, które są źródłem wad zgryzu. Wykonana będzie także diagnostyka zewnątrz-, jak i wewnątrzustna. Powinny zostać wykonane zdjęcia rentgenowskie: pantomogramu oraz cefalometrii (boczne badanie czaszki). W trakcie konsultacji ortodontycznej zdjęcia wykonywane są aparatem fotograficznym. Wyciski wytwarza się natomiast pod modele gipsowe. Na podstawie tak zgromadzonej dokumentacji medycznej lekarz przygotowuje plan leczenia.

 

Leczenie ortodontyczne nie może być rozpoczęte w sytuacji, kiedy zęby pacjenta wymagają doraźnego leczenia. Ortodonta w takim przypadku kieruje taką osobę do lekarza dentysty, który przeprowadzi leczenie próchnicy czy wymiany wypełnień.

 

Leczenie ortodontyczne przebiega w dwóch fazach:

 

ikona zębafazie aktywnej, w której dzięki zastosowanemu leczeniu uzyskuje się prawidłowe ustawienie zębów,

 

ikona zębaretencyjnej, w której utrwalana jest nowa pozycja zębów.

 

W fazie aktywnej wizyty kontrolne, w zależności od zastosowanego leczenia i rodzaju aparatu, występują co 4-8 tygodni.

 

Leczenie ortodontyczne aparatem ruchomym

 

Jeśli lekarz podejmie decyzję o leczeniu wady zgryzu aparatem ruchomym (aparat ortodontyczny zdejmowany), pacjentowi pobierane są wyciski ortodontyczne z masy alginatowej w celu wykonania aparatu przez pracownię ortodontyczną. W przypadku ortodonty dziecięcego czynność tę przeprowadzamy  nie tylko starannie, lecz również szybko, tak aby nie stresować nadmiernie najmłodszych pacjentów. Na kolejnej wizycie ortodonta przekazuje wykonany aparat wraz ze wskazówkami, jak go zakładać i zdejmować. Pacjent otrzymuje także harmonogram noszenia aparatu, do którego powinien się stosować, aby leczenie wad zgryzu przyniosło efekty. Podczas wizyt kontrolnych lekarz sprawdza postępy w leczeniu, zmienia ustawienie aparatu oraz przekazuje kolejne zalecenia dotyczące noszenia.

W naszej klinice, ortodonta dziecięcy postara się na samym początku przedstawić jak najwięcej szczegółów dotyczących planowanego leczenia. Każdy lekarz dąży do tego, aby efekt u pacjentów zarówno młodszych, jak i starszych był jak najbardziej satysfakcjonujący, a samo leczenie przebiegło sprawnie.

 

Zdejmowany aparat ortodontyczny nie musi być nudny! Wybierz kolorowy aparat na zęby!

Umożliwiamy wykonanie ruchomych aparatów ortodontycznych w ulubionym kolorze, z zastosowaniem posypki brokatowej lub dodatkowymi aplikacjami wybranymi przez dziecko.

 

Leczenie ortodontyczne aparatem stałym

 

Jeżeli leczenie ortodontyczne będzie oparte o aparat stały, przed montażem ortodonta zaleci usunięcie z zębów kamienia i osadu nazębnego. Po dokładnym wyczyszczeniu powierzchni zębów lekarz zamocuje na nich zamki za pomocą specjalnego kleju oraz lampy. Będą one towarzyszyć pacjentowi już do końca leczenia. Wewnątrz zamków znajdują się wgłębienia, które służą umiejscowieniu łuku ortodontycznego, będącego źródłem nacisku na prostowane zęby. Podczas wizyt kontrolnych, które odbywać się będą według ustalonego planu, lekarz ortodonta wymieni ligatury oraz łuki na coraz mocniejsze.

 

Ligatury to elastyczne gumki, których zadaniem jest podtrzymywanie drucika aparatu w zamkach. Dzięki nim łuk ortodontyczny nie przesuwa się ani nie wypada. Są one dostępne w różnych wersjach kolorystycznych, z czego chętnie korzystają najmłodsi pacjenci, decydując się na zmianę koloru podczas wizyt. W szczególności dla dzieci jest to ciekawe urozmaicenie, kiedy samo wybiera kolor gumki. W czasie wizyt kontrolnych ortodonta oceni również postępy leczenia, a także sprawdzi stan zębów i dziąseł. Każdy ortodonta dziecięcy pracujący w naszym zespole odznacza się empatią oraz świetnym podejściem do najmłodszych, aby cały proces leczenia był dla nich bezstresowy oraz komfortowy.

 

Jak wygląda leczenie aparatem ortodontycznym?

 

Ortodontyczny ruch zębów powoduje destabilizację włókien dziąsłowych, co oznacza, że po zdjęciu aparatu stałego zęby są pod wpływem naprężeń ze strony tkanek miękkich. Zazwyczaj po założeniu aparatu ortodontycznego pacjent odczuwa lekki dyskomfort, następnie po kilku godzinach mogą pojawić się dolegliwości bólowe, wrażliwość na ucisk czy umiarkowane zwiększenie ruchomości zębów. Jednakże wśród leczonych osób występuje duża zmienność odczuwania bólu w odpowiedzi na leczenie ortodontyczne. Na ogół ból trwa 2-4 dni, a następnie zanika do czasu następnej aktywacji aparatu. Zazwyczaj dyskomfort jest największy przy pierwszej aktywacji aparatu, gdzie na zmniejszenie tych dolegliwości pomagają dostępne bez recepty środki przeciwbólowe.

 

Faza retencyjna

 

Faza retencyjna leczenia pozwala na przebudowę tkanek miękkich i ich dostosowanie się do nowej pozycji zębów. W fazie tej wykorzystuje się zarówno aparaty ruchome, szyny retencyjne, jak i na stałe przyklejone od strony językowej retainery. Po zdjęciu aparatu ortodonta może zastosować założenie retainera stałego, wykonanego na miejscu w gabinecie lub przez pracownię ortodontyczną. Retencja to proces stabilizacji skorygowanego zgryzu. Zęby po wyprostowaniu – zwłaszcza u osób dorosłych – dążą do tego, by powrócić na swoje dawne miejsce. W wyniku czego, po zdjęciu aparatu pacjent otrzymuje więc od lekarza tzw. płytkę retencyjną, której zadaniem jest utrzymanie efektu aktywnego leczenia. Dodatkowo, oprócz płytki retencyjnej pacjent otrzymuje również szczegółowy instruktaż jej używania. Początkowo jest to konieczne w dzień i w nocy, z czasem wymagana częstotliwość noszenia aparatu maleje. To, ile powinna potrwać retencja, zależy od indywidualnych predyspozycji pacjenta.

 

Czas leczenia ortodontycznego

 

Kiedy możesz się spodziewać efektów leczenia ortodontycznego? Czas leczenia ortodontycznego zależy od wady zgryzu, stopnia jej zaawansowania, wybranego aparatu oraz wieku pacjenta. Z tych powodów, trzeba się przygotować na okres nie krótszy niż 1,5 roku. W przypadku osób dorosłych to często niewystarczający czas, by pozbyć się utrwalonej wady. Po odklejeniu zamków i zdjęciu pierścieni lekarz dokładnie czyści i poleruje zęby pacjenta. Co istotne, zabieg jest całkowicie bezbolesny.

 

Nazwa usługi: Cena:

Konsultacja ortodontyczna150 zł

Modele diagnostyczne150 zł

Plan leczenia250 zł

Aparat stały metalowy ( 1 łuk)2000 zł

Kontrola aparatu metalowego ( 1/2 łuki)250-300 zł

Aparat metalowy samoligaturujący ( 1 łuk)3000 zł

Kontrola aparatu metalowego samoligaturującego ( 1/2 łuki)250-300 zł

Aparat stały estetyczny szafirowy ( 1 łuk)3000 zł

Kontrola aparatu estetycznego szafirowego ( 1/2 łuki)250-300 zł

Aparat stały ceramiczny samoligaturujący ( 1 łuk)3900 zł

Kontrola aparatu ceramicznego samoligaturującego ( 1/2 łuki)250-300 zł

Przyklejenie nowego zamka150-250 zł

Aparat zdejmowany750-1500 zł

Kontrola aparatu zdejmowanego150 zł

Naprawa aparatu zdejmowanegood 100 zł

Dodatkowa śruba100 zł

Retainer stały450 zł

Płytka/Szyna retencyjna 550 zł

Szyna relaksacyjna 700 zł

Kontrola retencji150 zł

Formularz Kontaktowy

 

    Wypełnij formularz kontaktowy.
    Skontaktujemy się z Tobą w godzinach pracy kliniki.