Usługi

Leczenie ortodontyczne

Ortodoncja jest dziedziną stomatologii, która zajmuje się zapobieganiem oraz leczeniem wad zgryzu. Umożliwia ona zdiagnozowanie problemu oraz ustalenie odpowiednich metod leczenia. Najważniejszym celem leczenia ortodontycznego jest poprawa nie tylko estetyki ustawienia zębów, lecz przede wszystkim funkcji żucia, sposobu połykania oraz artykułowania pewnych dźwięków.

Zdrowe, proste zęby są marzeniem wielu z nas! Jeśli jesteś ze stolicy lub okolic i podejrzewasz, że powinieneś nosić aparat ortodontyczny – zapraszamy do naszej kliniki w Warszawie. Warto zasięgnąć opinii lekarza, który może skierować Cię na konsultację ortodontyczną.

aparat ortodontyczny

W celu zdiagnozowania wady zgryzu powinieneś umówić się na pierwszą wizytę, która będzie kompleksową konsultacją ortodontyczną. Podczas tej wizyty ortodonta z Warszawy (Bemowo) ustali, jakie są potrzeby pacjenta oraz przeprowadzi szczegółowy wywiad medyczny, by ustalić przyczyny wady zgryzu. Po wstępnej rozmowie wykona badanie jamy ustnej w celu oceny istniejącej nieprawidłowości oraz jej stopnia zaawansowania. Lekarz również sprawdzi stan błony śluzowej i oceni pracę stawów skroniowo-żuchwowych, układ szczęki względem żuchwy, szerokość szczęk czy relację zębów do szerokości łuków zębowych. Dobry ortodonta jest w stanie wychwycić nawet drobne nieprawidłowości, które są źródłem wad zgryzu. Wykonana będzie także diagnostyka zewnątrz-, jak i wewnątrzustna. Niezbędne też może okazać się wykonanie zdjęć rentgenowskich: pantomogramu oraz cefalometrii (boczne badanie czaszki). W trakcie konsultacji ortodontycznej zdjęcia wykonywane są aparatem fotograficznym. Wyciski wytwarza się natomiast pod modele gipsowe. Na podstawie tak zgromadzonej dokumentacji medycznej lekarz przygotowuje plan leczenia.

Leczenie ortodontyczne nie może być rozpoczęte w sytuacji, kiedy zęby pacjenta wymagają doraźnego leczenia. Ortodonta w takim przypadku kieruje taką osobę do lekarza dentysty, który przeprowadzi leczenie próchnicy czy wymiany wypełnień.

Leczenie ortodontyczne przebiega w dwóch fazach:

ikona zębafazie aktywnej, w której dzięki zastosowanemu leczeniu uzyskuje się prawidłowe ustawienie zębów,

ikona zębaretencyjnej, w której utrwalana jest nowa pozycja zębów.

W fazie aktywnej wizyty kontrolne, w zależności od zastosowanego leczenia i rodzaju aparatu, występują co 4-8 tygodni.

Jeśli lekarz podejmie decyzję o leczeniu wady zgryzu aparatem ruchomym, pacjentowi pobierane są wyciski z masy alginatowej w celu wykonania aparatu przez pracownię ortodontyczną. W przypadku ortodonty dziecięcego czynność ta przeprowadzana jest nie tylko starannie, lecz również szybko, tak aby nie stresować nadmiernie najmłodszych pacjentów. Na kolejnej wizycie ortodonta przekazuje wykonany aparat wraz ze wskazówkami, jak go zakładać i zdejmować. Pacjent otrzymuje także harmonogram noszenia aparatu, do którego powinien się stosować, aby leczenie wad zgryzu przyniosło efekty. Podczas wizyt kontrolnych lekarz sprawdza postępy w leczeniu, zmienia ustawienie aparatu oraz przekazuje kolejne zalecenia dotyczące noszenia.

Zdejmowany aparat ortodontyczny nie musi być nudny!

Umożliwiamy wykonanie aparatów w ulubionym kolorze, z zastosowaniem posypki brokatowej lub dodatkowymi aplikacjami.

Jeżeli leczenie ortodontyczne będzie oparte o aparat stały, przed montażem ortodonta zaleci usunięcie z zębów kamienia i osadu nazębnego. Po dokładnym wyczyszczeniu powierzchni zębów lekarz zamocuje na nich zamki za pomocą specjalnego kleju oraz lampy. Będą one towarzyszyć pacjentowi już do końca leczenia. Wewnątrz zamków znajdują się wgłębienia, które służą umiejscowieniu łuku, będącego źródłem nacisku na prostowane zęby. Podczas wizyt kontrolnych, które odbywać się będą według ustalonego planu, lekarz ortodonta wymieni ligatury oraz łuki na coraz mocniejsze. To elastyczne gumki, których zadaniem jest podtrzymywanie drucika aparatu w zamkach. Dzięki nim łuk nie przesuwa się ani nie wypada. Są one dostępne w różnych wersjach kolorystycznych, z czego chętnie korzystają najmłodsi pacjenci, decydując się na zmianę koloru podczas wizyt. W szczególności dla dzieci jest to ciekawe urozmaicenie. W czasie wizyt kontrolnych ortodonta oceni również postępy leczenia, a także sprawdzi stan zębów i dziąseł. Każdy ortodonta dziecięcy pracujący w naszym zespole na Bemowie w Warszawie odznacza się empatią oraz świetnym podejściem do najmłodszych, aby cały proces leczenia był dla nich bezstresowy oraz komfortowy.

Ortodontyczny ruch zębów powoduje destabilizację włókien dziąsłowych, co oznacza, że po zdjęciu aparatu stałego zęby są pod wpływem naprężeń ze strony tkanek miękkich. Zazwyczaj po założeniu aparatu pacjent odczuwa lekki dyskomfort, następnie po kilku godzinach mogą pojawić się dolegliwości bólowe, wrażliwość na ucisk czy umiarkowane zwiększenie ruchomości zębów. Jednakże wśród leczonych osób występuje duża zmienność odczuwania bólu w odpowiedzi na leczenie ortodontyczne. Na ogół ból trwa 2-4 dni, a następnie zanika do czasu następnej aktywacji aparatu. Zazwyczaj dyskomfort jest największy przy pierwszej aktywacji aparatu, gdzie na zmniejszenie tych dolegliwości pomagają dostępne bez recepty środki przeciwbólowe.

Czas leczenia ortodontycznego zależy od wady zgryzu, stopnia jej zaawansowania, wybranego aparatu oraz wieku pacjenta. Trzeba się przygotować na okres nie krótszy niż 1,5 roku. W przypadku osób dorosłych to często niewystarczający czas, by pozbyć się utrwalonej wady. Po odklejeniu zamków i zdjęciu pierścieni lekarz dokładnie czyści i poleruje zęby pacjenta. Co istotne, zabieg jest całkowicie bezbolesny.

Faza retencyjna leczenia pozwala na przebudowę tkanek miękkich i ich dostosowanie się do nowej pozycji zębów. W fazie tej wykorzystuje się zarówno aparaty ruchome, szyny retencyjne, jak i na stałe przyklejone od strony językowej retainery. Po zdjęciu aparatu ortodonta może zastosować założenie retainera stałego, wykonanego na miejscu w gabinecie w Warszawie w dzielnicy Bemowo lub przez pracownię ortodontyczną. Retencja to proces stabilizacji skorygowanego zgryzu. Zęby po wyprostowaniu – zwłaszcza u osób dorosłych – dążą do tego, by powrócić na swoje dawne miejsce. Po zdjęciu aparatu pacjent otrzymuje więc od lekarza tzw. płytkę retencyjną, której zadaniem jest utrzymanie efektu aktywnego leczenia. Oprócz płytki retencyjnej pacjent otrzymuje również szczegółowy instruktaż jej używania. Początkowo jest to konieczne w dzień i w nocy, z czasem wymagana częstotliwość noszenia aparatu maleje. To, ile powinna potrwać retencja, zależy od indywidualnych predyspozycji pacjenta.

W naszej klinice w dzielnicy Bemowo – w Warszawie, ortodonta dziecięcy postara się na samym początku przedstawić jak najwięcej szczegółów dotyczących planowanego leczenia. Każdy lekarz dąży do tego, aby efekt u pacjentów zarówno młodszych, jak i starszych był jak najbardziej satysfakcjonujący, a samo leczenie przebiegło sprawnie.