Usługi

Czym jest stomatologia ogólna?

stomatolog

Stomatologia ogólna, nazywana również stomatologią zachowawczą, zajmuje się wykrywaniem i leczeniem powstałych ubytków próchnicowych. Próchnica obejmuje twarde tkanki zęba, a wywołują ją bakterie znajdujące się w jamie ustnej. Bakterie te przyczyniają się również do chorób dziąseł oraz przyzębia, powodując nieprzyjemny zapach z ust oraz mogą wraz z krwią przedostać się do krwiobiegu i innych ważnych dla naszego organizmu narządów, takich jak: serce, wątroba czy nerki. Dlatego też leczenie próchnicy jest ważne nie tylko dla utrzymania pięknego uśmiechu, ale także dla zdrowia całego organizmu.

W bardzo wczesnych etapach rozwoju próchnica jest białą plamą na szkliwie, którą chirurg-dentysta może wykryć jedynie w warunkach gabinetu stomatologicznego. Dopiero po pewnym czasie na skutek pochłaniania barwników z pożywienia staje się plamą widoczną gołym okiem. Nieleczona próchnica obejmuje kolejne tkanki zęba, docierając do jego centrum — miazgi, co może doprowadzić do jej obumarcia i zakażenia tkanek okołowierzchołkowych, czego konsekwencją może być leczenie kanałowe lub ekstrakcja zęba. Co ważne, próchnica daje o sobie znać dopiero, kiedy znajduje się w jej bliskim sąsiedztwie. Zniszczona przez próchnicę struktura zęba nie regeneruje się, jednak leczenie może zatrzymać jej rozwój. Chirurgia szczękowa polega na usunięciu zniszczonych tkanek zęba oraz zastąpieniu ich specjalnie do tego przeznaczonym materiałem.

Dlaczego wizyty kontrolne co 6 miesięcy są takie ważne?

Jedynie dokładne obejrzenie zębów przez lekarza dentystę może sprawić, że zmiany próchnicowe zostaną wykryte we wczesnym stadium. Dzięki temu zaoszczędzimy niepotrzebny stres, czas, a także i pieniądze. W przypadku próchnicy wykrytej na tym etapie, stomatolog udziela wszelkich zaleceń, by wyleczyć zmianę. Chirurgia dentystyczna polega przede wszystkim na dokładnym oczyszczaniu zębów (szczotkowanie, czyszczenie nitką dentystyczną i stosowanie płukanek), zmniejszeniu ilości spożywania cukrów oraz stosowaniu preparatów fluorkowych. Wykrycie takiej zmiany w początkowym etapie rozwoju oraz podjęcie odpowiednich działań może spowodować zatrzymanie, a nawet całkowite jej cofnięcie. Natomiast zlekceważona próchnica może doprowadzić do odłamania się powierzchni szkliwa, co skutkuje powstaniem ubytku. Nasz gabinet dentystyczny znajduje się w Warszawie – zapraszamy do zapisania się na wizytę kontrolną. Działamy w dzielnicy Bemowo!