Usługi

Stomatologia ogólna

Warszawa Bemowo

 

stomatologia ogólna

 

Stomatologia ogólna, nazywana również stomatologią zachowawczą, zajmuje się wykrywaniem i leczeniem powstałych ubytków próchnicowych. Próchnica obejmuje twarde tkanki zęba, a wywołują ją bakterie znajdujące się w jamie ustnej.

 

Bakterie próchnicowe przyczyniają się również do chorób dziąseł oraz przyzębia, powodując nieprzyjemny zapach z ust oraz mogą wraz z krwią przedostać się do krwiobiegu i innych ważnych dla naszego organizmu narządów, takich jak: serce, wątroba czy nerki. Dlatego też leczenie próchnicy jest ważne nie tylko dla utrzymania pięknego uśmiechu, ale także dla zdrowia całego organizmu.

 

Zniszczona przez próchnicę struktura zęba nie regeneruje się, jednak leczenie stomatologiczne może zatrzymać jej rozwój. Im wcześniej Pacjent zdiagnozuje próchnicę, tym mniej skomplikowane, ale też tańsze będzie leczenie. Stomatologia zachowawcza polega na usunięciu zniszczonych tkanek zęba oraz zastąpieniu ich specjalnie do tego przeznaczonym materiałem. Na powstawanie próchnicy największy wpływ ma sposób odżywiania, przestrzeganie higieny jamy ustanej i odpowiednie nawyki.

 

Jak powstaje próchnica?

 

Próchnica zębowa może rozwijać się w bardzo szybkim tempie. Niewłaściwa higiena jamy ustanej i złe nawyki mogą prowadzić najpierw do powstania kamienia i osadu nazębnego, co następnie może skutkować może rozwojem właśnie ubytku próchnicowego. W bardzo wczesnych etapach rozwoju próchnica jest białą plamą na szkliwie, którą dentysta może wykryć jedynie w warunkach gabinetu stomatologicznego. Nosi nazwę plamy próchnicowej. Jest to zmętnienie szkliwa, które można zahamować, dzięki profilaktyce fluorowo-wapniowej. Biała plama dopiero po pewnym czasie na skutek pochłaniania barwników z pożywienia staje się plamą widoczną gołym okiem.

 

Rodzaje próchnicy

 

próchnica model zęba

 

ikona zębaPróchnica ostra charakteryzuje się miękką i jasnobrązową strukturą, która szybko zajmuje coraz głębsze warstwy tkanek zęba.

ikona zębaPróchnica okrężna występuje w miejscach przyszyjkowych.

ikona zębaU osób starszych można wyróżnić próchnicę przewlekłą, która powstaje, gdy procesy obronne miazgi i składniki śliny wyrównują się z procesami destrukcyjnymi.

ikona zębaU małych dzieci występuje tak zwana próchnica butelkowa lokalizowana zazwyczaj na przednich zębach. Spowodowana nadmiarem słodyczy, a także podawaniem dziecku smoczka zanurzonego w produktach zawierających cukier.

ikona zębaPróchnica nietypowa pojawia się na zębach leczonych kanałowo, czyli pozbawionych miazgi.

Nieleczona próchnica każdego rodzaju obejmuje kolejne tkanki zęba, docierając do jego centrum — miazgi, co może doprowadzić do jej obumarcia i zakażenia tkanek okołowierzchołkowych, czego konsekwencją może być leczenie kanałowe lub ekstrakcja zęba.

Jak długo trwa leczenie próchnicy?

Czas leczenia próchnicy zależy od stopnia rozwoju i głębokości ubytku. Średnio zabieg trwa około godzinę. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym.

 

Dlaczego wizyty kontrolne co 6 miesięcy są takie ważne?

Jedynie dokładne obejrzenie zębów przez lekarza dentystę może sprawić, że zmiany próchnicowe zostaną wykryte we wczesnym stadium. Dzięki temu zaoszczędzimy niepotrzebny stres, czas, a także i pieniądze. W przypadku próchnicy wykrytej na tym etapie stomatolog udziela wszelkich zaleceń, by wyleczyć zmianę. Stomatologia ogólna polega przede wszystkim na dokładnym oczyszczaniu zębów (szczotkowanie, czyszczenie nitką dentystyczną i stosowanie płukanek), zmniejszeniu ilości spożywania cukrów oraz stosowaniu preparatów fluorkowych. Wykrycie takiej zmiany w początkowym etapie rozwoju oraz podjęcie odpowiednich działań może spowodować zatrzymanie, a nawet całkowite jej cofnięcie. Natomiast zlekceważona próchnica może doprowadzić do odłamania się powierzchni szkliwa, co skutkuje powstaniem ubytku.

Nazwa usługi: Cena:

Pierwsza wizyta - przegląd z ustaleniem planu leczenia100 zł

Porada z wystawieniem recepty130 zł

Konsultacja endodontyczna150 zł

Konsultacja chirurgiczna150 zł

Konsultacja protetyczna150 zł

Konsultacja implantologiczna150 zł

Konsultacja ortodontyczna150 zł

Wizyta kontrolna po 6 miesiącach50 zł

Zdjęcie RVG50 zł

Formularz Kontaktowy

 

    Wypełnij formularz kontaktowy.
    Skontaktujemy się z Tobą w godzinach pracy kliniki.